Przywieźliśmy Betlejemskie Światło Pokoju

Najważniejszym grudniowym wydarzeniem dla każdego harcerza jest Betlejemskie Światło Pokoju. To ogień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, który niesiony przez skautów  i harcerzy obiega cały
świat.

Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. Harcerze z Bartoszyc i okolic zaczęli przygotowywać się do nich już na rajdzie, który odbywał się od 2 do 4 grudnia w Bisztynku.

Jak zwykle harcerze spędzili weekend na wspólnej zabawie podczas gier terenowych czy śpiewaniu piosenek przy dźwiękach gitary. O wspaniałą atmosferę dbała nowo powstała w Bisztynku drużyna harcerska Invicta.

Najważniejszym grudniowym wydarzeniem dla każdego harcerza jest jednak Betlejemskie Światło Pokoju. To ogień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, który niesiony przez skautów i harcerzy obiega cały świat.

Reprezentacja hufca miała okazję odebrać światło z rąk słowackich skautów w miejscowości
Svit. Wcześniej nasi harcerze spędzali czas w Zakopanem, gdzie odbywał się ogólnopolski zlot harcerski.

W drodze powrotnej wszyscy dbali, by ogień nie zgasł i szczęśliwie udało się go dowieźć do Bartoszyc aż ze Słowacji. W piątek 16 grudnia, w świątecznym nastroju przepełnionym kolędami i występami naszych harcerzy, Komendant Hufca ZHP Bartoszyce przekazał Betlejemskie Światło Pokoju na ręce władz miasta.

Następnie Światło dotarło również do Bisztynka i Górowa Iławeckiego, a 23 grudnia otrzymają je skauci z Kaliningradu. Światło z Betlejem mogło zagościć także w każdym domu, a to za sprawą lampionów
robionych własnoręcznie przez harcerzy.

Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi: "Odważnie twórzmy pokój". To swojego
rodzaju apel, by każdy z nas szerzył pokój, wnosił i wprowadzał w codzienne życie, ponieważ w dzisiejszym świecie pełnym wojen i konfliktów jest on bardzo potrzebny.

Betlejemskie Światło Pokoju zachęca nas wszystkich do tego, byśmy w sposób czynny, bardzo praktyczny i konkretny doprowadzali do zgody tam, gdzie jej nie ma i szerzyli miłość oraz tolerancję wśród tych, którzy takiego pokoju nie doświadczają.

dh. Karolina Jędryczka-Koper